Maxi 38+

Valmistusvuosi: 1995

Sijainti: Tjörn/Rönnäng

Valmistaja: Maxi

Hinta: 1 095 000 SEK

( 99 397 € / 743 042 DKK / 428 232 PLN )

Tulosta

Förste ägaren säljer sin ytterst välhållna och uppdaterade Maxi 38 +. Kommer visas på Öppet Varv, Ellös, 21-23/8.

Tillfälle för den som önskar köpa en Maxi 38 +. Välhållen, uppdaterad, med original inköpshandlingar.

Maxi 38+, som efter en lättare uppdatering bytte namn till Maxi 1200, är en härlig mittsittbrunnssegelbåt ritad av Pelle Pettersson. Båten är en mycket lyckad kombination av många av de egenskaper en segelbåt för semestersegling skall ha. Här finns bra seglingsegenskaper i ett skrov som både har harmoniska linjer och som uppför sig väl i sjön.

Volymen i skrovet är dessutom sådan att innerutrymmena är minst sagt imponerande. Alla utrymmen ombord är rejäla, från den sociala salongen, den rymliga förpiken/gästhytten till det stora pentryt och den minst sagt imponerande ägarhytten i aktern. Lägg till detta en mycket rymlig toalett med separat dusch och som har ingång både från ägarhytten i aktern och från salongen. Under gång är det skönt att ha de flesta viktiga funktionerna ombord, såsom sittbrunn, pentry, toalett och motorrum, mycket nära båtens rörelsecentrum.


Detta exemplar har tagits omhand med varsam hand och kontinuerligt uppdaterats för att bibehålla hög standard och modern nivå på utrustningen ombord. Båten har försetts med bogpropeller och ankarspel i både för -och akter för enkel hantering. Ny motor 2016, bälg bytt 2024 nyare segel 2017, nyare instrument från Raymarine 2016, ny sprayhood 2026.


FAKTA
Längd överallt (LÖA): 11,5 m

Längd i vattenlinjen (LVL): 8,5 m

Bredd överallt: 3,75 m

Djupgående: 1,75 m

Deplacement : 8000 kg

Ballastande köl: 3000 kg

Motor: Volvo Penta D-55

Dieseltank: 200 l

Vattentank: 360 l

Keskeiset tiedot: Maxi 38+
Suunnittelia

Pelle Pettersson

Valmistaja

Nimbus

Moottori

Volvo Penta D2-55

Pituus

11,5 m

Vastaavia veneitä myynnissä